W moim doświadczeniu to właśnie chęć posiadania kaloryfera, sześciopaku, kraty na brzuchu, nazwij to jak chcesz, stanowi pierwotny i główny cel większości osób zaczynających przygodę z siłownią. Sześciopak stał się w pewnym sensie synonimem fizycznej atrakcyjności i bycia w szczytowej formie. Czy tak faktycznie jest, jak go zrobić i skąd w ogóle bierze się ludzka fiksacja na punkcie brzucha? Zapraszam do, mam nadzieję, interesującej i pouczającej lektury. 

Zapotrzebowanie na sześciopak zdaje się być większe niż na jakąkolwiek inną partię mięśniową. Może o tym świadczyć choćby popularność wszelkich diet czy innych rodzajów treści dających obietnicę estetycznego brzucha, do tego przy minimalnym wysiłku. 

Osobiście nie spotkałem się z wymierzonymi w szeroką publikę treściami obiecującymi duży triceps, najszerszy pleców, czy czworogłowy uda, a wszystkie one są znacznie ważniejsze dla całościowo robiącej wrażenie sylwetki niż wycięty brzuch. 🤷🏻‍♂️

Przynajmniej płaski brzuch promowany jest również w popkulturze oraz wykorzystywany w reklamie. W pewnym sensie męski sixpack (może razem z klatką piersiową) jest takim samym narzędziem sprzedażowym co kobiece pośladki. 

Co takiego ma zatem w sobie ta część ciała, że potrafi na nas tak silnie oddziaływać?

Skąd bierze się obsesja na punkcie płaskiego brzucha?

Sixpack nie może być nowym wynalazkiem. Ludzie musieli posiadać go od zawsze. Historycznie, z uwagi na dietę oraz zasadniczo większą w skali całego społeczeństwa aktywność fizyczną, być może nawet częściej niż w dzisiejszych czasach. 

Musiało więc wydarzyć się coś, co doprowadziło do popularyzacji i wręcz komodyfikacji sześciopaku. 

Wydaje mi się, że jednym z głównych powodów mających na to wpływ jest bezprecedensowy rozwój przeróżnych mediów wizualnych, które nieco sztucznie wygenerowały w ludziach potrzebę posiadania płaskiego brzucha. Wcześniej zwyczajnie nie było to dla nikogo aż tak ważne ponieważ względy praktyczne zdecydowanie dominowały nad estetycznymi.

Myślę, że jest jednak jeszcze kilka innych powodów fiksacji na punkcie brzucha. 

Nie oszukujmy się, jest to obszar znajdujący się nad genitaliami, więc jest to być może najbardziej seksualizowana partia mięśniowa u obu płci. Wiem, że kobiety chcą tyłka i chcą go u nich faceci, ale największe wrażenie robi on w połączeniu z wąską talią i nieco zdefiniowanymi ABS. 

Sixpack to swego rodzaju Graal sylwetkowy, którego zdobycie udaje się tak niewielu. Nawet najbardziej profesjonalni kulturyści na zawodach Mister Olympia, którzy mają niesamowicie rozbudowane wszystkie partie są często krytykowani za kiepską (z różnych powodów) mid section czyli właśnie obszar brzucha i żeber. Nawet pomimo bycia relatywnie niewielkich rozmiarów, sekcja ta z łatwością potrafi popsuć całościowy odbiór sylwetki u profesjonalistów.

Jednocześnie, wyrzeźbiony, symetryczny brzuch stanowi znaczny upgrade dla każdej sylwetki. Dlatego właśnie osoba szczupła, ale z jakościowymi ABS, będzie częściej uważana za atrakcyjną niż osoba o wyraźnie wyższym poziomie tłuszczu ciała, nawet jeśli ta druga będzie sprawniejsza i / lub silniejsza. Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale zasadniczo mało tłuszczu na brzuchu = większy sexappeal.

Ludzie to stworzenia wizualne, dla których ważna jest estetyka, a odtłuszczony brzuch jest obiektywnie dużo bardziej estetyczny i atrakcyjny wizualnie niż oponka. 

Jak zrobić sixpack?

Lata oglądania półnagich facetów nauczyły mnie, że brzuch to bodaj najbardziej zróżnicowana wizualnie partia mięśniowa. Wspomniane już wcześniej media czy reklama mają tendencję do wykorzystywania, często dodatkowo cyfrowo edytowanego, wizerunku idealnie symetrycznego, wręcz stockowego sześciopaku, ale w rzeczywistości wytrenowany brzuch potrafi wyglądać bardzo różnie. 

Zanim przejdziemy dalej warto poruszyć jeszcze jedną kwestię – czy sześciopak jest oznaką szczytowej formy?

Niekoniecznie. Jedynym o czym wycięty brzuch świadczy bez wątpienia jest niski poziom tłuszczu ciała. Owszem, mnóstwo sportowców w różnych dyscyplinach posiada widoczne mięśnie brzucha, ale to samo można powiedzieć o 57 kg nieaktywnym niejadku. Sixpack będący wyłącznie rezultatem deficytu kalorycznego bez rozwiniętych pozostałych partii nie stanowi szczególnego osiągnięcia. 

No dobrze, jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zrobić sześciopak, mam dla ciebie złe i dobre wieści. 

Złe są takie, że sam kształt mięśni brzucha jest niezależny od ciebie – nie będziesz w stanie go zmienić. Brzuch niektórych jest niesymetryczny, niektórzy mają zbyt duży mięsień biodrowy powiększający wizualnie talię, inni z kolei mają idealny sześciopak bez szczególnego wysiłku.

Warto zdawać sobie sprawę, że nie istnieją ćwiczenia, które pozwolą uzyskać ci konkretny wygląd czy kształt mięśni brzucha. 

Co?! Dramat! Jakie są zatem dobre wieści?!

Dobre są takie, że jeżeli naprawdę zależy ci na płaskim, wyciętym brzuchu to jest on w twoim zasięgu. 

Trening brzucha jest ważny i jak najbardziej należy go robić, jednak na ostateczny rezultat największy wpływ będzie mieć poziom twojej tkanki tłuszczowej, a nie to ile skłonów zrobiłeś. 

Innymi słowy to deficyt kaloryczny pozwoli ci odsłonić ukryte pod tłuszczem mięśnie. Jeżeli chcesz naprawdę estetyczny brzuch, musisz być gotowy na bardzo solidną (restrykcyjną) dietę i sporo wyrzeczeń. 

Ile to może zająć? Jak szybko spalić tłuszcz z brzucha?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie ponieważ wszystko zależy od punktu wyjścia. 

Osoba otyła, o poziomie tłuszczu przekraczającym powiedzmy 25% realistycznie nie powinna nawet myśleć o sześciopaku, a raczej zmianie nawyków, lepszej diecie i długoterminowym zdrowiu i samopoczuciu. Na początek. 

Osoba o poziomie tłuszczu w przedziale 15-22% jest prawdopodobnie w stanie odsłonić sześciopak w ciągu 2-4 miesięcy. 

Sześciopak to spektrum. Dla jego finalnego wyglądu znaczenie będą mieć rodzaj diety, samodyscyplina, poziom aktywności fizycznej, konsekwencja w postanowieniach i naturalne predyspozycje. 

Podsumowując 

Powszechna obsesja na punkcie wyrzeźbionego brzucha może mieć źródło w szeregu naturalnych i estetycznych czynników oraz osobistych preferencji. Uzyskanie go jest bez wątpienia trudne, ale w zasięgu większości ludzi.

Warto przy tym podkreślić, że utrzymywanie wyrzeźbionego brzucha na długiej przestrzeni czasu jest bardzo trudne i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz nierzadko nieidealnym ogólnym samopoczuciem. 

Stan brzucha to w pewnym sensie odzwierciedlenie poziomu zdrowia i sprawności fizycznej jednostki, ale nie czynnik definiujący. Żadne ekstremum poziomu tłuszczu nie jest długoterminowo idealnym stanem dla organizmu i oznaką optymalnej sprawności. 

Zrobienie sixpacka napawa zasłużoną dumą i dodaje motywacji do dalszych starań o jak najlepszą sylwetkę. Jest to z pewnością ciekawe doświadczenie, podczas którego można dowiedzieć się czegoś o sobie samym i warto tego spróbować, pamiętając jednocześnie o posiadaniu innych długoterminowych celów dietetyczno-sportowych. 

Powodzenia!


Jeżeli spodobała ci się powyższa treść, rozważ wsparcie mojej twórczości oraz utrzymania domeny i hostingu przekazując datek za pomocą zwykłej karty debetowej lub PayPal.


Udostępnij