Listen to this article

Co w życiu jest najważniejsze? Zdrowie, miłość, pieniądze? Wszystkie te rzeczy są bez wątpienia jednymi z głównych składników życia, które moglibyśmy uznać za udane. Załóżmy jednak, że jutro obudzisz się jako milioner u boku kochającej cię bezgranicznie osoby i w szczytowej formie fizycznej, ale będzie to ostatni dzień twojego życia. W tej sytuacji wszystkie posiadane korzyści tracą sens. Dlatego właśnie uważam, że najcenniejszą rzeczą jaką mamy jest czas.

Wszyscy mierzymy czas i choć staliśmy się niemalże jego niewolnikami, nie jest to do końca zła rzecz, ponieważ dzięki temu nasze życia posiadają strukturę bez której trudno byłoby zbudować zaawansowane społeczeństwo. 

Czas pozwala nam również porządkować zdarzenia na takie który miały już miejsce, trwają, bądź dopiero się wydarzą. Fascynujący jest związek pomiędzy czasem a przestrzenią, które poniekąd są tym samym, ponieważ nie da się pokonać odległości bez upływu czasu.

Biorąc pod uwagę to na jaki piedestał wynosimy nasze umowne środki płatnicze, powiedzenie czas to pieniądz wyjaśnia wszystko co powinieneś wiedzieć na temat wartości tego pierwszego.

Czym jest czas?

Czas stanowi integralną część naszego życia, coś, co przyjmujemy za pewnik. Niemniej jednak mało kto potrafi wyjaśnić czym tak naprawdę jest czas.

Poświęć teraz chwilę, aby spróbować odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jeżeli dojdziesz to konkluzji, którą zechcesz się pochwalić, wyślij mi ją na Instagramie lub Twitterze, jestem autentycznie ciekaw twojej odpowiedzi. 

Smart Dj Khaled GIF - Find & Share on GIPHY

Pojęcie czasu ma bardzo wysoki stosunek „oczywistości” do trudności jego zdefiniowania. Podstawą do mierzenia czasu jest pozorny ruch Słońca na niebie. Jego przesunięcie o 15° oznacza upływ jednej godziny. Tego typu pomiary mają więcej założeń i zmiennych, ale nie jest to istotne dla tego artykułu.

Ogólnie rzecz biorąc, czas związany jest z ruchem i powtarzalnymi cyklami astronomicznymi. Obrót Ziemi wokół własnej osi stanowi dzień, okrążenie Słońca stanowi rok. Ich wielokrotności mierzą ludzkie życia.

Dlaczego czas jest tak wartościowy?

Czas jest najwartościowszym zasobem jaki mamy, ponieważ jak każdy inny jest wyczerpywalny, a do tego linearny i nieodnawialny.

Nieco niewygodną prawdą, którą wielu odrzuca jest to, że czas jest JEDYNĄ rzeczą, której nie można kupić.

Mówiłem już, że nie da się kupić sylwetki, ale istnieją implanty mięśni (dramat). Uważam, że nawet za przyjaźń czy miłość można zapłacić i poczuć choćby ich namiastkę, ale kupno czasu?! Jestem pewien, że jak każdy chciałbyś dużych pieniędzy, ale wiesz czego chce 80 letni multimilioner? Znów być w twoim wieku!

Pracując sprzedajesz swoje umiejętności, ale i czas – dosłownie oddajesz komuś swoje życie w zamian za pieniądze. Poświęcając czas drugiej osobie nie jesteś w stanie wykorzystać go na inne rzeczy. Dlatego relacje są tak wartościowe, a te zerwane tak bardzo bolą. 

Można powiedzieć, że twoja ex to czasteczkowy potwór. CZAISZ?!

Czy czas może się skończyć?

Jak już wspomniałem, każdy zasób jest ograniczony i czas nie jest tu wyjątkiem. Czas każdego z nas się skończy, ale o tym wszyscy wiemy i nie ma się czym przejmować. 

Pytanie o koniec czasu jest dużo bardziej interesujące w skali astronomicznej. 

Skoro czas jest linearny, to dokąd zmierza? Czy może się skończyć? Co czeka Wszechświat w niewyobrażalnie odległej przyszłości? 

W dużym skrócie, tak, czas w sensie w jakim go rozumiemy się skończy kiedy Wszechświat osiągnie stan najwyższej entropii czyli nieuporządkowania materii i energii wywołanego działaniem wszechobecnej ciemnej energii (SPACE NERD ALERT!).

Pisz swoją powieść 

Podczas ostatnich świąt Bożego Narodzenia, obcując z dziadkami, doznałem olśnienia. 

Starzy ludzie posiadają tendencję do wielokrotnego opowiadania tych samych historii. Dlaczego? Na pewno zawodzi ich pamięć, być może próbują być w jakiś sposób wciąż relewantni, zwłaszcza w obliczu rozmów moich dwóch lekko autystycznych kuzynów o pisaniu prostych aplikacji na telefonie (jak to musi brzmieć dla dziadków?).

Wydaje mi się jednak, że za tymi powtarzającymi się historiami stoi jeszcze inny mechanizm.

W obliczu zmierzchu życia próbują oni tym samym nadać mu chronologiczny porządek i w pewien sposób ułożyć wewnętrznie. 

Poniekąd przekonać samych siebie, że to wszystko co przeszli (a moi przeszli naprawdę dużo) miało sens, a ich życie wartość. Opowiadają oni te historie bardziej sobie, niż otoczeniu. 

Wnioski 

Ten post może wydawać się nieco nihilistyczny, ale to tylko jeden ze sposobów na jego interpretację. Innym może być zdanie sobie sprawy z tego jak cenny jest czas i tym samym jego jak najlepsze wykorzystanie. Osobiście borykam się z prokrastynacją, ale mam też na koncie kilka wygranych z nią rund…

Chcę żebyś i ty zrobił coś, co ma dla ciebie znaczenie dzisiaj i jutro i pojutrze i utrzymywał tę tendencję jak najdłużej. Pozwoli ci to nadać sens swojemu życiu w długoterminowej perspektywie. Spraw, byś miał co opowiadać, sobie, bardziej niż komukolwiek innemu. 

Najważniejsze w życiu jest wykorzystanie posiadanego czasu do zbudowania czegoś, co wytworzy wartość dla ciebie i innych. 

Najlepszy czas jest teraz. Na wszystko.


Jeżeli spodobała ci się powyższa treść, rozważ wsparcie mojej twórczości oraz utrzymania domeny i hostingu przekazując datek za pomocą zwykłej karty debetowej lub PayPal.


Udostępnij