Chciałbym, aby było to jasne od samego początku – masz przed sobą ostatni artykuł, którego potrzebujesz żeby zacząć w końcu faktycznie chudnąć. Zapomnij o sensacyjnych nagłówkach i nierealnych obietnicach. Przestań szukać magicznej metody na spalenie tłuszczu z brzucha. Get real! Jeżeli chcesz schudnąć, skup się na dwóch fundamentalnych i sprawdzonych obszarach, które omawiam poniżej, a gwarantuję, że zobaczysz wyniki. Gotowy?

Jak każdy kto postanowił schudnąć, poszukiwałem informacji na temat tego jak to zrobić. Po latach doświadczeń zrozumiałem, że nie widziałem lasu przez drzewa. 

Dieta potrafi być skomplikowana o tyle, że często przytaczane są różne badania będące ze sobą sprzeczne. Zauważyłeś jak przykładowo kawa staje się cyklicznie szkodliwa i pożyteczna dla zdrowia?

Choose Escape The Night GIF by Rosanna Pansino - Find & Share on GIPHY

Po pierwsze, badania tego typu często finansowane są przez różnego rodzaju lobby i posiadają z góry założone wyniki. Po drugie, jeżeli badania są niezależne, na ich wynik wpływa mnóstwo innych czynników powiązanych z trybem życia osób biorących w nich udział. W dużej mierze nie są one zatem ostateczne i prawdziwe dla każdego i w każdym przypadku.

Odbiegłem na chwilę od tematu, ale chcę żebyś zdawał sobie sprawę z tego jak to działa i myślał o wynikach badań o których czytasz bardziej krytycznie. 

A zatem, istnieją dwa kluczowe czynniki mające wpływ na powodzenie twoich starań zmierzających do utraty wagi. Najpierw jednak omówmy…

Podstawy chudnięcia 

Dobrze wiem, że wewnętrzny obraz własnej sylwetki może być mocno zakrzywiony. Nasza opinia na temat nas samych może nie pokrywać się z rzeczywistością.  

Dlatego też, zanim przystąpisz do walki o lepszego siebie, upewnij się, że odpowiednio określisz swoją aktualną pozycję, a następnie realistyczny cel.

Bądź ze sobą szczery, a jeśli trzeba, zasięgnij opinii osób trzecich. Może się zdarzyć, że nie tyle utrata wagi, co rekompozycja sylwetki będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Zwłaszcza wy, dziewczyny! Nie chudnijcie, tylko kształtujcie tyłek. Faceci nie chcą móc was objąć w udzie palcami!

Fitnessowych nowicjuszy można podzielić na trzy główne grupy. 

  • Osoby otyłe, którym potrzeba typowej utraty wagi, aby przeciwdziałać szeregowi potencjalnych schorzeń z tym związanych. Zwiększenie aktywności fizycznej na pewno jest tu wskazane, ale dużo ważniejsza będzie zmiana złych nawyków żywieniowych i ukształtowanie właściwego stanu mentalnego zorientowanego na długą bitwę. Ogrom potrzebnej pracy może zniechęcać, ale możesz płakać teraz i ryczeć później, albo odbić się od dna i podążać w jedynym możliwym kierunku – w górę.  
  • Osoby, które chciałyby poprawić sylwetkę, ale z różnych powodów nie mają silnych sportowych zakusów. Lepsza forma to coś, na co stać każdego z kompletem kończyn, choć jak mówiłem tutaj, nie tylko.
  • Osoby zainteresowane przejściem na sportowy styl życia, uwzględniający świadome odżywianie i regularną, najlepiej zróżnicowaną aktywnością fizyczną. Plan ten jest oczywiście godny pochwały, choć stopień trudności jego realizacji będzie zależał od miejsca, z którego dana osoba startuje. Poza tym, dopiero rzeczywistość zweryfikuje czy był to słomiany zapał, czy ogień olimpijski.  

Najlepsza dieta odchudzająca

Dobra, pora przejść do właściwej części posta. Jaką dietę wybrać żeby schudnąć? Jak spalić tłuszcz i pozbyć się fałdek na brzuchu?

Zakładam, że znasz diety takie jak keto, paleo, śródziemnomorska czy inne przynajmniej ze słyszenia, a być może nawet próbowałeś niektórych z nich. Ich mnogość nie ma jednak dla poruszanego tu problemu utraty wagi większego znaczenia. Każda z nich działa bowiem w ramach ludzkiej biochemii.  

Pierwszy filar skutecznego odchudzania

Pozwolę sobie spłycić nieco tę kwestię, ale to dlatego, że wiele osób pragnących schudnąć musi zacząć od zrozumienia podstaw. Ogólnie rzecz biorąc przybieranie i utrata wagi sprowadzają się do twojego dziennego i tygodniowego bilansu kalorycznego. Pochodzenie kalorii jest sprawą drugorzędną, choć nie bez znaczenia.  

A zatem, jeżeli pobierasz z pożywienia więcej kalorii niż pożytkujesz, tyjesz. Jeżeli natomiast spożywasz ich mniej niż spalasz, chudniesz.

Łatwizna, prawda?! 

Ron Burgundy Anchorman GIF - Find & Share on GIPHY

Wciąż czekasz na ukrytą puentę? Na sekret, który ujawnię? Jedyny sekret nieznany tobie i większości ludzi to wartości odżywcze produktów, które lądują w twoim żołądku!

Jeżeli chcesz schudnąć, musisz po prostu poznać swoje dobowe zapotrzebowanie kaloryczne i zaplanować według niego codzienne posiłki. As simple as that.

W teorii, mając dzienny wydatek energetyczny rzędu 2200 kalorii mógłbyś jeść tylko cztery Big Maci i chudnąć, ale nie byłoby to optymalne rozwiązanie długoterminowo, a poza tym jestem pewien, że taka dieta szyyybko by ci zbrzydła (no i WieśMaci są lepsze lol).

Jak zapewnić sobie sukces w diecie 

Ok, znasz już absolutny fundament odchudzania, czyli różnicę pomiędzy kalorycznym poborem, a wydatkiem. Oczywiście dieta, która przyniesie najlepsze rezultaty i samopoczucie musi być zbilansowana. Jedzenie pół kilograma cukru białego dziennie dla pozyskania 2000 kalorii to odpadł w skroń z Uzi, ale nasza główna kaloryczna zasada pozostaje niezmienna. 

Co dalej?

Drugi filar skutecznego odchudzania

Przyswojenie wiedzy i opracowanie planu żywieniowego to tylko część sukcesu. Dopiero próba implementacji nowonabytych informacji pokaże z czego jesteś zrobiony. 

Twoim największym wrogiem w utracie niechcianej wagi jest brak cierpliwości i szukanie drogi na skróty, magicznej pigułki. Zapomnij o tym, one nie istnieją! 

Wbrew obiegowym opiniom i clickbaitowym tytułom dieta to maraton, nie sprint. 

Dieta nie jest wyrokiem czy wygnaniem. Nie chodzi o to, aby twoja noga już nigdy nie postała w Macu czy cukierni. Kompletna abstynencja od fast foodów i słodyczy nie jest celem, przynajmniej nie długoterminowo. Celem jest poznanie tego jak działa twoje ciało i jaki wpływ ma na nie jedzenie.  

Ludzie chcący schudnąć nie rozumieją jak ważny jest czas. Poza dosłownym wygraniem na loterii nic nie zmieni się na lepsze z dnia na dzień.

Możesz być pewien, że jeżeli nie podejmiesz właściwych kroków, nigdy nie poprawisz sylwetki, a tym samym jakości swojego życia. Na to potrzeba czasu i cierpliwości. Plusem całej tej sytuacji jest to, że czas poświęcony na to by schudnąć będzie długo procentował, jeżeli oczywiście wyrobisz w sobie nowe, dobre nawyki i będziesz je podtrzymywał. 

Reasumując, chcąc skutecznie schudnąć, uzbrój się w cierpliwość i pozostań na obranej ścieżce. Wyniki czekają!

Zakończenie 

Pomimo rosnącej w świecie zachodnim akceptacji a nawet promocji otyłości, z którą absolutnie się nie zgadzam, uważam, że w gruncie rzeczy nikt nie chce być gruby. Problem polega na tym, że ludzie są zbyt leniwi, nic nie wiedzą o żywieniu, albo nie wiedzą jak lub wstydzą się coś ze sobą zrobić. 

Najlepsza dieta odchudzająca to ta, która zakłada ujemny dzienny bilans kaloryczny i której będziesz się w stanie trzymać przez długi czas, najlepiej przez lata, a następnie mógł modyfikować na przestrzeni życia.

Najlepsze co możesz zrobić to zacząć wymagać od siebie więcej i brać odpowiedzialność za swoje decyzje. 

Dobrze wiem, że początek może być trudny i pomimo tego co dowiedziałeś się z niniejszego posta nie jesteś pewien gdzie zacząć. Mogę ci pomóc postawić pierwsze kroki jeżeli jesteś gotowy na zmiany. 

Wyślij maila lub napisz na Instagramie. Chętnie pogadam o tym co mogę dla ciebie zrobić.


Jeżeli spodobała ci się powyższa treść, rozważ wsparcie mojej twórczości oraz utrzymania domeny i hostingu przekazując datek za pomocą zwykłej karty debetowej lub PayPal.


Udostępnij