Czas postawić sprawę jasno – jedyną słuszną dietą jest wyrobienie w sobie i utrzymanie właściwych nawyków żywieniowych. Tylko takie podejście pozwoli ci osiągnąć wyniki i prowadzić satysfakcjonujący tryb życia. Wszystko inne to w najlepszym przypadku chwilowe i nietrwałe rozwiązanie, a w najgorszym krótka droga do frustracji i spiętrzenia problemu. Jeżeli zależy ci na tym żeby skutecznie schudnąć, musisz poznać siedem żelaznych zasad diety na całe życie.

Posiadanie dobrych nawyków żywieniowych to tak naprawdę dieta bez diety. Podejście to oparte jest nie tyle na restrykcjach, co na zrozumieniu tego jak działa twój organizm i jaki wpływ na ma niego jedzenie, a następnie optymalizacji posiłków i stylu życia z uwzględnieniem tejże wiedzy.

Elastyczne żywienie to strategia dająca obietnicę dużej wolności, ale i wymuszająca pewien wkład pracy, zwłaszcza w początkowym etapie. Siedem żelaznych zasad, które tu przedstawiam mają za zadanie pomóc ci zbudować fundamenty diety, którą utrzymasz przez całe życie, dzięki czemu zmaksymalizujesz płynące z niej korzyści.

Celem siedmiu żelaznych zasad diety bez diety jest uczynienie cię świadomym konsumentem, który rozumie jak należy się odżywiać, aby osiągnąć swój cel.

A zatem, czy chcesz dowiedzieć się czego naprawdę potrzeba żeby skutecznie i długoterminowo poprawić jakość swojego życia i być z siebie dumnym?

Czytaj dalej…

Nie szukaj ukrytych sposobów na to aby schudnąć lub zbudować mięśnie

One nie istnieją. Koniec, kropka. Już nigdy nie wyszukuj w Google rzeczy typu sposoby na schudnięcie z brzucha. Przestań! Żadnej z osób piszących tego typu artykuły nie zależy na tym, żeby ci pomóc. Chcą tylko kliknięć. Rozliczyłem takie fitness mity.

Zacznij od nastawienia, w którym rozumiesz, że czeka cię sporo pracy, ale będzie warto i to jedyna słuszna droga. Zaoszczędzisz dzięki temu mnóstwo czasu i osiągniesz wyniki, które będziesz w stanie utrzymać.

Licz kalorie

Absolutnym fundamentem każdej skutecznej diety jest znajomość swojego zapotrzebowania kalorycznego, a następnie dostosowanie swoich posiłków tak, aby dostarczać odpowiednio mniej lub więcej kalorii w zależności od tego czy chce się schudnąć czy przybrać na wadze.

Licząc kalorie unikniesz zarówno głodzenia się jak i objadania – dwóch kluczowych problemów związanych z mentalnym aspektem diety, nauczysz się dużo o tym jakie produkty są wartościowe i w rezultacie zobaczysz wyniki swoich wysiłków.

Nie pij kalorii

Ta zasada jest szczególnie warta podkreślenia. To, że coś jest płynem wcale nie oznacza, że nie tuczy. Wszelkiego rodzaju soki i napoje zawierają mnóstwo cukru, są bardzo łatwe w konsumpcji i dostarczają dużej ilości kalorii, których poboru, w przeciwieństwie do obfitego posiłku nie odczuwasz.

To samo tyczy się np. różnych napojów kawowych w popularnych sieciówkach. Pobierasz pod ich postacią dużą dawkę paliwa energetycznego, którego najprawdopodobniej nie wykorzystasz i które odłoży się w postaci tłuszczu.

Ruszaj się

Możliwości na to, aby zwiększyć poziom swojej aktywności fizycznej jest mnóstwo. Już samo regularne chodzenie nie tylko sprawi, że zaczniesz palić więcej kalorii, ale również napędzi twój metabolizm, przez co organizm będzie efektywniej pożytkował dostarczane mu jedzenie.

Ruch znacznie podniesie efektywność twojej diety. Powiem wręcz, że nie da się go uniknąć. Poleganie wyłącznie na odpowiednich posiłkach pozostając jednocześnie nieaktywnym to wcale nie jest dobre rozwiązanie. Dlatego też wybierz jakiś rodzaj aktywności kardio i regularnie go uprawiaj.

Nadaj swojemu życiu rytm

Widmo życiowej rutyny i powtarzalności jest niezbyt zachęcające. Rytm to jednak nie to samo, a co więcej, okazuje się on być bardzo przydatny w osiągnięciu celów związanych z dietą i sportem.

Rytm pomaga wyrobić nawyki – spożywanie posiłków o tej samej godzinie, uprawianie aktywności fizycznej, regularny sen. Wszystko to przekłada się na nasze samopoczucie i jakość życia. Warto jest zatem zaplanować swój dzień, a następnie trzymać się rozpiski bez żadnych wymówek, co odciąży również twój umysł od ciągłego myślenia nad kolejnym krokiem.

Wymagaj od siebie więcej

Jeżeli chcesz osiągnąć wyniki będąc na diecie, nie możesz być w stosunku do siebie pobłażliwym. Musisz wymagać od siebie konsekwencji, dyscypliny i samokontroli. Będąc na diecie możesz stać się swoim największym sprzymierzeńcem, ale i wrogiem.

Przygotuj się na to, że znajdziesz się w trudnych chwilach i to twoja reakcja na nie zdecyduje czy wyjdziesz z nich silniejszy, czy postawisz dwa kroki wstecz. Wiem, że bywa ciężko, ale jeżeli nie zrobisz nic teraz, będzie jeszcze gorzej.

Myśl długoterminowo i bądź cierpliwy

Zataczając koło i nawiązując do pierwszego punktu pamiętaj, że dieta to maraton na całe życie, a nie sprint przed latem. Wizja tego co chcesz dzięki niej osiągnąć musi sięgać dalej niż kilka tygodni, czy nawet miesięcy, a więc nie szukaj szybkich rozwiązań, lecz myśl o długoterminowej zmianie stylu życia.

Umacnianie cierpliwości w całym tym procesie to coś co przyda ci się i znajdzie zastosowanie również w innych obszarach życia, a więc jest to wartość dodana. Na przestrzeni lat to właśnie podejście oparte na świadomym odżywianiu i edukacji w powiązanych obszarach da ci najlepsze rezultaty i przyniesie najwięcej satysfakcji z życia.

Podsumowanie 

Siedem żelaznych zasad diety, które tu omawiam to najrozsądniejsza droga do trwałej utraty zbędnych kilogramów i budowy jakościowej sylwetki.

Nie szukaj skrótów i magicznych pigułek. Skup się na obszarach swojego życia, nad którymi masz realną kontrolę. Postępowanie według tych siedmiu zasad wcale nie oznacza porzucenia wszystkiego co do tej pory znałeś i lubiłeś, wręcz przeciwnie! 

Chciałbym abyś po okresie edukacyjnym był/a w stanie ocenić co warto, co możesz i w jakich ilościach przywrócić do swojej diety. Nie każę ci zostać jedzeniowym ascetą. To niewykonalne i niezdrowe dla twojego umysłu.

Pewien rygor jest jednak niezbędny dla uzyskania i utrzymania efektów diety odchudzającej. Dlatego od teraz skup się na jednej zasadzie tygodniowo i zacznij ją wprowadzać w życie. Bez odstępstw i bez wymówek.

W niecałe dwa miesiące wdrożysz pełen zestaw zasad i znajdziesz się na właściwej drodze, w kolejne dwa zobaczysz pierwsze wyniki, a po 6 nie zechcesz już wracać.

Trzymam kciuki i w razie czego mogę wesprzeć się coachingiem dietetycznym. Odezwij się jeżeli zajdzie taka potrzeba

Udostępnij