Dieta to pojęcie, które przewija się w życiu wielu z nas. Ludzie zastanawiają się jaką dietę wybrać, jaka dieta pozwoli spalić tłuszcz z brzucha, jaką dietę stosują gwiazdy. Poszczególne modele żywienia cyklicznie wypadają z mody i wracają do łask. Co jakiś czas ktoś próbuje też zarobić na swojej nowej, cudownej diecie dającej obietnicę niesamowitych rezultatów przy minimalnym nakładzie pracy. Jedyną stałą w tym wszystkim jest sposób funkcjonowania ludzkiego organizmu – coś, o czym poszukiwacze szybkich efektów zdają się zapominać.

Diety mają do siebie to, że nie próbują wyjaśnić ci dlaczego działają. Zamiast tego budują one fałszywy obraz, w którym szczególne połączenia lub proporcje żywności przedstawiane są jako te właściwe dla uzyskania wymarzonej sylwetki.

Ok, czytając na temat danej diety możesz przykładowo dowiedzieć się, że składnik X zawarty w Y wpływa na Z, ale ostatecznie to jedynie fitnessowe półprawdy nie wyjaśniające głównego mechanizmu prowadzącego do utraty zbędnych kilogramów.

Poza tym diety w większości oparte są na restrykcjach – ograniczają w mniejszym lub większym stopniu twoją żywieniową wolność, a to nigdy nie jest dobrą długoterminową strategią dla ciała i umysłu.

Jaka jest zatem alternatywa? Jak stracić na wadze bez przechodzenia na dietę?

Czym jest świadome odżywianie

Świadome odżywianie stojące nie tyle w opozycji, co obok wszelakich diet to być może główna idea z obszaru fitnessu, którą promuję. Słowa są ważne, a więc warto abym sprecyzował co rozumiem pod tym pojęciem.

Świadome odżywianie to przede wszystkim orientacja długoterminowa, nie okresowa dieta i efekt jojo. Chodzi w nim o zdobycie przynajmniej podstawowej wiedzy na temat jedzenia, zmianę sposobu myślenia o nim oraz wyrobienie właściwych nawyków – budowę odpowiedniej relacji z tym co trafia do twojego organizmu.

Duża doza wolności, którą daje stosowanie się do świadomego odżywiania przypomina w pewnym stopniu dietę If It Fits Your Macros czyli taką, w której możesz jeść cokolwiek jeśli tylko mieści się to w twoim dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym. Takie podejście może być jednak niebezpieczne dla twoich celów fitnessowych i wymaga dużego poziomu aktywności fizycznej oraz dobrej znajomości własnego ciała, aby móc faktycznie z niego korzystać. 

Świadome odżywianie nie oznacza braku reżimu i dyscypliny. Rzeczy te są absolutnie niezbędne dla osiągnięcia celu. Niemniej jednak twoja droga do niego może być znacznie mniej bolesna. 

Podejście do żywienia, którego jestem proponentem zakłada, że dobrze wiesz co trafia do twojego organizmu i jaki ma to na niego wpływ oraz potrafisz to kontrolować na przestrzeni lat, najlepiej całego życia.

W jaki sposób świadome odżywianie jest lepsze od diety?

“Cooo?! Chcesz mi powiedzieć, że do końca życia będę musiał liczyć kalorie?” Hmm… W zasadzie tak, takie jest podstawowe założenie.

Odnoszę wrażenie, że liczenie kalorii jest niesłusznie demonizowane, a nie jest ono ani trudne, ani uciążliwe, zwłaszcza kiedy po czasie nabierasz wprawy i możesz pozwolić sobie na intuicyjne jedzenie.

Pamiętaj, że każda dieta mająca na celu utratę wagi bądź jej nabieranie oparta jest przede wszystkim na podaży kalorycznej, nie łączeniu marchewki, owsianki i twarogu w środy po 17:00. Jeżeli dieta działa, to dlatego, że spożywasz odpowiednio mniej lub więcej kalorii niż potrzebujesz do utrzymania aktualnej wagi, a nie dlatego, że np. wyłącza jakąś grupę produktów z jadłospisu.

Gdzie zatem leży przewaga świadomego odżywiania nad dietą?

  • Utrzymywalność

Świadome odżywianie, dzięki byciu nierestrykcyjnym, ma stać się systemem, który wdrożysz i utrzymasz bezterminowo. Żywienie jest na tyle kluczowym aspektem życia, że należy o nim myśleć w kategoriach ultramaratonu, a nie sprintu na 60 metrów. 

Żadna okresowa dieta nie będzie łatwiejsza w utrzymaniu ani nie wygeneruje lepszych i trwalszych rezultatów niż świadome odżywianie.

  • Jakość życia

Wyższa jakość życia w kontekście świadomego odżywiania oznacza nie przejmowanie się tym, czy będziesz mieć wyniki lub co stanie się po zakończeniu diety. Twoja uwaga przekierowana zostaje na istotniejsze obszary.

Twoje życie staje się łatwiejsze kiedy nauczysz się tego jak jeść, aby utrzymywać, przybierać lub tracić na wadze. Kluczowy w tym wszystkim jest dobór produktów, które będziesz w stanie jeść ciągle. Jeżeli nie lubisz kurczaka i zielonych warzyw to może być ciężko zrobić formę. 😂

  • Nawyki

Ta nuda w kuchni ma też jednak pozytywny aspekt, ponieważ wyrabia pewne nawyki, które znacznie ułatwiają życie, a do tego przekładają się na jakość sylwetki. 

Te same posiłki o tej samej porze to naprawdę nie jest jakaś straszna tortura jeśli jesz co lubisz i się ruszasz. Mało kto potrafi jednak utrzymać taki tryb latami bo i owszem, ma to swoje zalety, ale i wymaga sporej dyscypliny. 

Podsumowanie

Nie jest łatwo podać niesamowicie precyzyjną i jedyną definicję świadomego odżywiania. W pewnym sensie dieta to świadome odżywianie, ALE świadome odżywianie to nie do końca to samo co typowa dieta. 

Świadome odżywianie zakłada odpowiedni stan mentalny osoby praktykującej – chęć nauki podstaw żywienia i czegoś o produktach, które lądują w organiźmie. Podejście to oparte jest na zrozumieniu, wdrożeniu i długoterminowym utrzymaniu pewnego stylu jedzenia, a nie na posłużeniu się gotowym i często mało efektywnym rozwiązaniem – planem dietetycznym.

Świadome odżywianie w praktyce, dla mnie, oparte jest na stabilnej, czystej diecie, w której mam miejsce na śmieciowe kalorie. Uwielbiam zarówno je jak i aktywność fizyczną, więc nie czuję, żebym jakoś strasznie cierpiał. 

Owszem, moja filozofia również wymaga dyscypliny i samokontroli, ale po latach prób i błędów zrozumiałem, że, w uproszczeniu, łatwiej jest dostosować odżywianie do ciała niż ciało i umysł to restrykcyjnej diety.

Jeżeli chcesz schudnąć, położyć solidne fundamenty budowy swojej najlepszej sylwetki, wyrobić w sobie dobre nawyki i przede wszystkim nauczyć się czegoś o sobie, przestań tracić czas na poszukiwanie najlepszej diety i naucz się jeść.


Jeżeli spodobała ci się powyższa treść, rozważ wsparcie mojej twórczości oraz utrzymania domeny i hostingu przekazując datek za pomocą zwykłej karty debetowej lub PayPal.


Udostępnij